اخبار کوتاه

۱۰میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد نیاز است

 مدیرکل زندان ها واقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان گفت: ۱۰ میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان برای آزادی این افراد نیاز داریم و انتظار است خیران و متدینان مانند سال های گذشته به ستاد دیه کمک کنند.

“رمضان امیری” امروز چهارشنبه در نشست خبری با تسلیت ایام شهادت حضرت علی علیه السلام اظهار کرد: نقش زندان در امر امنیت جامعه بر کسی پوشیده نیست و زندان در کنار سایر دستگاه های انتظامی و امنیتی، وظیفه نگهداری متهمان و محکومانی را دارد که بنا به تشخیص مقام قضائی به زندان وارد می شوند.


وی افزود: در استان کرمان ۱۰ زندان، یک بازداشتگاه موقت و یک کانون اصلاح و تربیت داریم که زندان برای جرائم عمومی و مواد مخدر است.

امیری تصریح کرد: طی یک سال گذشته و در راستای نگاه رییس قوه قضائیه به کاهش جمعیت کیفری در بخش های مختلف، پنج اقامتگاه موقت در کرمان، بم، جیرفت، کهنوج و سیرجان راه اندازی کرده ایم تا کسانی که نیاز به تودیع وثیقه دارند، تا زمان تامین آن در این مراکز نگهداری شده و به زندان معرفی نمی شوند.

مدیرکل زندان های استان کرمان بیان کرد: کرمان در این زمینه پایلوت است و این افراد بدون انگشت نگاری، به مدت ۱۴ روز در اقامتگاه نگهداری می شوند تا کفالت و وثیقه را بسپارند یا رضایت شاکی را اخذ کنند که در این صورت دیگر با جرمی کوچک نام زندان بر پیشانی افراد زده نمی شود.

وی ادامه داد: در سه ماه عملکرد اقامتگاه های موقت در استان کرمان، از ورود ۳۵۰ نفر به زندان و ثبت نام آنها به عنوان زندانی جلوگیری شد.

امیری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وجود زندانیان جرائم غیرعمد در استان کرمان گفت: در سال های گذشته کرمان جزو استان های ردیف اول در بخش آزادی زندانیان جرائم غیرعمد و کمک خیّران بوده است.

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان تصریح کرد: تقریبا یک و نیم درصد از آمار زندان های استان مربوط به جرائم غیرعمد از جمله بدهکاران مالی، نفقه، مهریه، خسارت های کارگاهی و قتل های شبه عمد است.

وی افزود: ۱۰ میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان برای آزادی این افراد نیاز داریم و انتظار است خیران و متدینان مانند سال های گذشته به ستاد دیه کمک کنند.

امیری با اشاره به اینکه در ایام ماه مبارک رمضان هرساله زندانیان جرائم غیرعمد امید دارند که آزاد شوند، افزود: علی رغم مشکلات ناشی از شیوع کرونا، مردم ایران و استان کرمان با تدبیر و برنامه ریزی در جمع آوری کمک ها خوب عمل کردند و با برنامه ریزی صورت گرفته، جشن گلریزان امسال به صورت غیرحضوری، حضور فردی و از طریق فضای مجازی برگزار می شود.

وی اظهار کرد: زندان برای افراد و خانواده ها خسارت های زیادی از نظر روحی، اقتصادی و … به وجود می آرود و در کنار فرد زندانی، خانواده او بیشتر مجازات می شود.

مدیرکل زندان های استان کرمان در پایان گفت: هر هفته دو جلسه صلح و سازش در زندان کرمان برگزار و در زمینه جلب رضایت شاکیان تلاش می کنیم که در سال گذشته بیش از  ۲۰۰جلسه صلح و سازش برگزار و مبلغ ۸۶ میلیارد تومان از شاکیان تخفیف گرفته شد که شاکیان با اعلام رضایت، کمک بزرگی به ستاد دیه کرده اند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*