اخبار کوتاه

همزمان با عید سعید فطر: ۳۰ مددجوی جرائم غیرعمد از زندان های استان کرمان آزاد می شوند

مدیر کل زندانهای استان کرمان گفت: همزمان با عید سعید فطر تعداد ۳۰ نفر از بدهکاران مالی (۱۸ نفر چک و ۱۲ نفر مهریه ) با کمک های خیرین وتسهیلات بانکی از زندانهای استان آزاد می شوند .

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان کرمان،رمضان امیری، مدیرکل زندان های استان کرمان در گفتگوی ویژه خبری که از شبکه استانی کرمان پخش شد ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و همچنین تبریک پیشاپیش به مناسبت عید سعید فطر و گرامیداشت روز قدس و یاد و خاطره شهدا به خصوص سید شهدای مقاومت سردارحاج قاسم سلیمانی گفت :ما در زندان های استان کرمان دونوع زندانی ازجمله زندانیان جرائم غیر عمد و عمد داریم که در حال حاضر قریب به ۲ درصد کل زندانیان یعنی ۱۷۰ نفر زندانی جرائم غیر عمد به علت تصادف ، دیه ، حوادث کارگاهی ، بدهی مالی مهریه و نفقه در زندان های استان کرمان هستند.

وی افزود:بدهی این تعداد زندانی ده میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان می باشد که امیدواریم با کمک خیرین و افراد متدین دیار کریمان این افراد از زندان‌ها آزاد شوند .

وی با اشاره به برگزاری جشن‌های گلریزان در سال قبل اظهار داشت: این سنت حسنه در بین خیرین رواج و استمرار دارد و امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و ممنوع بودن اجتماعات در جلسه هیئت امنای ستاد دیه استان کرمان مقرر شد ،جشن‌های گلریزان در ماه مبارک رمضان به صورت غیر حضوری و از طریق فضای مجازی برگزار شود.

امیری گفت:امیدواریم امسال نیز با مشارکت و حضور مردم و خیرین در این امر خداپسندانه و خیر، شاهد آزادی زندانیان جرایم غیرعمد از سطح زندانهای استان باشیم .

امیری بیان داشت : در سال گذشته در ۲۴ شهرستان و در مرکز استان نیز ۵ برنامه در صدا و سیما داشتیم که۳۶۶ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد در زندان های استان آزاد شدند و به آغوش گرم خانواده بازگشتندکه جا دارد از همکاری و زحمات رئیس کل محترم ،امام جمعه محترم ، اعضای محترم هیات امنای ستاد دیه استان ، مدیر محترم نمایندگی ستاد دیه استان ،مدیر کل محترم صدا و سیما و همکارانشان تقدیر و تشکر کنیم.

مدیر کل زندانهای استان کرمان گفت:از ابتدای ماه مبارک رمضان ستاد برگزاری جشن‌های گلریزان در شهرستان ها تشکیل شد که این ستاد متشکل از امام جمعه ، فرماندار ، رئیس کل دادگستری دادستان و ریاست زندان می باشد که کار خود را در جمع آوری کمک های مردمی شروع کردند و تا پایان ماه مبارک رمضان مجموع کمک‌های نقدی جمع آوری و به حساب ستاد دیه استان واریز می شود .

وی اظهار داشت: ستاد دیه استان برنامه های متعددی در طول سال با برگزاری جلسات صلح و سازش داشته است و با کمک خیرین ، مددکاران ، روانشناسان ، روسای زندانها ، معاونین ، روسا و کارکنان اداره کل زندان ها توانستیم در سال گذشته ۴۹ جلسه برگزار کنیم که ۶۶ نفر در جلسات حضور داشتند و ۴۱ نفر موفق به اخذ تخفیف ، ۱۱ نفر منجر به آزادی و ۶ نفر هم موفق به اخذ بخشش کل مبلغ و از زندان آزاد شدند.

وی گفت: ما امسال نیز پروتکل مجموعه بهداشت و درمان و ستاد کرونا را رعایت کردیم و با دعوت از متخصصین امر در جلسه هیئت امنای ستاد دیه برنامه های متنوع و جذابی باعنوان فضای مجازی برنامه ریزی شد.

مدیر کل زندان های استان کرمان گفت:این روند همچنان در حال برگزاری است و مردم می توانند کمک های نقدی خود را با سامانه #۷۷۷۷*۷۸۰* به نام ستاد دیه استان کرمان واریز نمایند .

امیری گفت: به لطف خداوند ثابت شده است مردم و خیرین استان کرمان همیشه کمک‌های قابل توجهی به بحت آزادسازی زندانیان داشته اندکه جا دارد از امام جمعه ، استاندار ،رئیس کل دادگستری ،اعضای هیئت امنای ستاد دیه استان ،موسوی قوام مدیر نمایندگی ستاد دیه استان و عزیزان خیر تقدیر و تشکر کنم.

این مقام عالی زندانهای استان کرمان گفت : ستاد دیه استان اقدامات قابل توجهی از جمله : تشکیل کمیته فضای مجازی ستاد دیه با حضور چهار نفر از متخصصین ، تولید و انتشار کلیپ، پوستر و مستند و … از طریق فضای مجازی،ارتباط تلفنی با خیرین، تشکیل ستاد برگزاری جشن گلریزان در شهرستان ها با حضور مسئولین،دیدار چهره به چهره با خیرین شاخص، جلسه با بانک‌ها ، موسسات خیریه ، ارگانها و نهادهای دولتی و غیر دولتی ، نهادهای انقلابی، جلسه با مدیران ارشد بنگاه های اقتصادی با حضور استاندار ،نشست مطبوعاتی با خبرگزاری ها ، اصحاب رسانه و نشریات محلی به منظور اطلاع رسانی ، حضور در برنامه های مختلف صدا و سیمای مرکز کرمان ، استفاده از ظرفیت های استان با پیگیری مسئولین استانی را برنامه ریزی کرده است که امیدواریم امسال نیز تا پایان ماه مبارک رمضان بتوانیم کمک های نقدی را جمع آوری و زمینه آزادی مددجویان جرائم غیر عمد فراهم شود .

وی با تاکید بر توجه به خانواده زندانیان جرایم غیرعمد گفت : برنامه راهبردی سازمان زندانها تنبیه کردن زندانی نیست بلکه متنبه کردن آنهاست و یکی از نگاه های ریاست محترم قوه قضاییه حضرت آیت الله دکتر رئیسی این بوده است که خانواده زندانی نباید با زندانی شدن نان آور خانواده ، مجازات شود چراکه مجازات زندان برای افراد مجرم است نه خانواده آنان وافراد بدهکار .
وی تصریح کرد: برنامه های حمایتی خوبی برای خانواده های آنها صورت پذیرفته است که حدود ۷۵ درصد زندانیان ما متاهل هستند و ۸۵ درصد از این ۷۵ درصد از یک فرزند دارند.

وی گفت: در سال گذشته سبد های حمایتی در ماه مبارک رمضان و ایام عید نوروز از طریق انجمن های حمایت از زندانیان و مجموعه هیئت محبان اهل بیت (ع) اداره کل زندانها در بین خانواده‌های زندانیان توزیع می‌شد اما امسال با کمک خیرین و انجمن حمایت از زندانیان استان کرمان تاکنون در سه نوبت سبد کالا در بین این ۷۵ درصد خانواده زندانیان متاهل توزیع شده است.
امیری عنوان کرد:همچنین با پیگیری های ریاست محترم قوه قضاییه، مبلغ قابل توجهی از سوی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) به خانواده زندانیان متاهل اهداء شد و این هدایا در قالب کارت های نقدی توزیع شد .

وی بااشاره به توانمند سازی زندانیان افزود : در بحث توانمندسازی زندانیان کارهای خوبی صورت پذیرفته است ما در طول سال برنامه های متنوع و زیادی را در برای محکومین داریم و با کمک و همکاری فنی و حرفه ای ۴۰ رشته در زندان‌های استان کرمان داریم که حدود ۶۰ مربی مشغول به کار هستند و آموزش‌های لازم به زندانیان داده می‌شود.

وی گفت: همچنین با همکاری آموزش و پرورش نیز افراد زندانی که از تحصیل بازمانده اند می‌توانند در زندان به تحصیل خود ادامه دهند.
امیری افزود: ما در حال حاضر ۲۴ نفر زندانی در زندانهای استان داریم که در حال اتمام تحصیلات عالی هستند ، قریب به ۴۰۰ نفر در مقاطع راهنمایی و دبیرستان و حدود ۲۰۰ نفر در مقطع نهضت سواد مشغول به تحصیل می باشند .
امیری در خصوص کمک معیشتی به خانواده های زندانیان اظهار داشت : با کمک انجمن حمایت زندانیان استان و خیریه ها برنامه‌ریزی شده است و ۶۰ نفر از خانواده زندانیان تحت پوشش این انجمن مشغول به کار هستند و علاوه بر مستمری ، حقوق ثابتی نیز دریافت می‌کنند و همچنین می توانند آموزش های لازم را ببینند و گواهی مهارت فنی و حرفه ای به آنان داده می شود و پس از اتمام دوره می‌توانند کسب و کاری را برای خود راه بیندازند .

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*