اخبار کوتاه

مدیرکل زندان‌های استان کرمان: جامعه‌ محور کردن زندان به رفع مشکلات کمک می‌کند

کمیته فرهنگی شورای مبارزه با مواد مخدر به میزبانی اداره کل زندان‌ها‌ی استان کرمان در محل زندان مرکزی کرمان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان کرمان، مدیرکل زندان‌های استان کرمان در این نشست با بیان این‌که نباید به زندان جزیره‌ای نگاه کرد، خواستار توجه جدی مسئولین به مشکلات مختلف زندان در حوزه‌های درمان و امورات فرهنگی و مقابله‌ای شد.

رمضان امیری اظهار کرد: «همه‌ی ادارت و ارگان‌ها باید زندان را از خودشان بدانند و درب زندان به روی همه باز است». وی با بیان این‌که جامعه‌محور کردن زندان می‌تواند به رفع بسیاری از مشکلات کمک کند، افزود: «ارگان‌های زیادی از جمله اداره کل بانوان استانداری کرمان، سازمان تبلیغات، سپاه، بسیج، فنی و حرفه‌ای، هلال احمر و آموزش و پرورش با ما همکاری داشتند و اگر کمک نمی‌کردند نمی‌توانستیم بسیاری از مشکلات را رفع نماییم».

مدیرکل زندان‌های استان کرمان با بیان این‌که در بعضی از زندان‌‌ها ۸۰ درصد مددجویان مربوط به مواد مخدر هستند، گفت: «باید برای برخورد با مشکل مواد مخدر یک تلاش جهادی داشته باشیم زیرا بسیاری از آسیب‌های جامعه مانند سرقت، طلاق و … به این مساله برمی‌گردد».

وی با اشاره به زندانیان متاهل استان، بیان کرد: «با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، بسیاری از این خانواده‌ها با مشکل روبه‌رو هستند و این مشکلات می‌تواند زمینه‌ساز یک آسیب یا وقوع یک جرم در جامعه باشد».

امیری با اشاره به آمار بالای زندانیان سابقه‌دار، ادامه داد: «باید علت این مساله بررسی شود تا مشخص شود اشکال کار کجا است».

وی خاطرنشان کرد: «آمار بالای زندانیان فاقد تحصیلات دانشگاهی و یا دیپلم، نشان می‌دهد آموزش و تحصیلات در کاهش جرم تاثیر زیادی دارد».

مدیرکل زندان‌های استان کرمان خواستار توجه ویژه به زندان شد و گفت: «توجه به مسائل و مشکلات زندان‌ها و رفع این مشکلات، کمک به جامعه و جلوگیری از وقوع جرایم بیشتر است».

وی با اشاره به نیاز زندانی‌ها در بحث بهداشت و درمان جسمی و روحی، اظهار کرد: «دانشگاه‌های علوم پزشکی شهرستان‌های بم، جیرفت، سیرجان و رفسنجان همکاری خوبی با اداره زندان‌ها داشته‌اند که قابل تقدیر است».

امیری افزود: «در خصوص آموزش و مهارت‌آموزی نیز فنی و حرفه‌ای همکاری بسیار خوبی با ما دارد اما پاسخگو نیست. هر چه بتوانیم آموزش شغل و حرفه را در محیط زندان افزایش دهیم به اشتغال این زندانیان پس از آزادی و جلوگیری از بازگشت مجدد آن‌ها به زندان کمک می‌کند».

وی با بیان این‌که نیازمند تجهیزات، امکانات و مربی آموزش هستیم، اظهار کرد: «از ادارات و ارگان‌ها می‌خواهیم اگر می‌توانند در این زمینه و تحت عنوان نهضت داوطلبی به ما کمک کنند».

دانش اجتماعی باید ارتقاء پیدا کند

مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز با بیان این‌که هر کار بتوانیم برای اداره‌ی امور زندانیان و توانمند کردن آن‌ها انجام می‌دهیم، گفت: «این را وظیفه‌ی سازمانی، انسانی و ملی خود می‌دانیم».

عباس صادق‌زاده اظهار کرد: «در کنار این باید به علت‌ها نیز بپردازیم که ریشه در قصور و بی‌تدبیری ما دارد؛ اگر در جامعه برنامه‌ای بود و تدبیری وجود داشت امروز دچار این مشکل نمی‌شدیم که با افزایش تعداد زندانیان مواجه باشیم».

وی با بیان این‌که باید تلاش کنیم جامعه برای این افراد مصونیت ایجاد کند، افزود: «بعد از تمام اقدامات توانمندسازی و آموزشی و فرهنگی، فرد زندانی به جامعه بازمی‌گردد، جامعه‌ای که بسترش برای فساد دوباره و تخلف دوباره‌ی آن فراهم‌ است».

رییس کمیته فرهنگی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان با اشاره به چهل سالگی انقلاب، اظهار کرد: «باید ورود ما به دهه‌ی پنجم انقلاب با برنامه و رویکرد علمی پیشگیرانه و تفکر سلامت‌محور باشد». وی ادامه داد: «تا زمان که تفکر ما سلامت‌محور نباشد و همه احساس مسئولیت نکنیم و برای انجام کارها برنامه نداشته باشیم روزگار همین خواهد بود و شاید بدتر شود». صادق‌زاده با بیان این که به اندازه‌ی اختیارات و اعتبارات می‌توانیم کار کنیم، گفت: «اگر بر این اساس برنامه‌ریزی کنیم و یک نقشه‌ی راه تعیین کنیم شرایط به مراتب تغییر خواهد کرد».

وی با تاکید بر ارتقاء دانش جامعه، افزود: «تا زمانی که دانش اجتماعی ارتقاء پیدا نکند شرایط تغییر نمی‌کند». مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان این‌که فقط فقر در بروز آسیب‌های جامعه تاثیر ندارد، خاطرنشان کرد: «ناآگاهی و دانش اجتماعی پایین بسیاری از خانواده‌ها را با مشکل مواجه می‌کند».

وی با بیان این‌که دستگاه‌ها و سازمان‌ها وظیفه دارند این آموزش را به جامعه ارائه دهند، گفت: «اگر هر دستگاه این کار را فقط برای کارکنان خود انجام دهد به ارتقاء سطح دانش جامعه کمک خواهد کرد».

باید دیدگاهی که نسبت به کرمان وجود دارد را تغییر داد

محمدی انارکی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کرمان نیز در این نشست با بیان این‌که متاسفانه نام کرمان با مواد مخدر گره خورده اظهار کرد: «باید این مساله را جدی بگیریم شاید در استان‌های دیگر مصرف مواد مخدر بیشتر از استان کرمان باشد اما اصلا این دید وجود ندارد». محمدی انارکی افزود: «این دید باعث می‌شود سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری در کرمان را دارند گمان کنند با این شرایط امنیت در این استان وجود ندارد و نمی‌توانند نیروی کار خوب را تامین کنند». وی بیان کرد: «توریست داخلی و خارجی هم با این تفکر به کرمان سفر نمی‌کند و ترجیح می‌دهد استان دیگری را انتخاب کند».

دبیر شورای هماهنگی بارزه با مواد مخدر استان با بیان این‌که این مساله سبب می‌شود سرمایه وارد استان نشود، خاطرنشان کرد: «عدم حضور سرمایه‌گذار در استان کرمان سبب می‌شود که فقر و محرومیت افزایش یابد».

وی با اشاره به ظرفیت‌های استان کرمان گفت: «باید برای تغییر این دیدگاه نسبت به کرمان چاره‌ای بیاندیشیم. شوخی‌هایی که درباره کرمان و مواد مخدر مطرح می‌شود قطعا تاثیرگذار است و سرمایه‌گذاران حاضر به ورود به این استان نیستند». محمدی انارکی افزود: «شاید تغییر این نگاه و دیدگاه نسبت به کرمان زمان‌بر باشد اما می‌توان آن را تغییر داد».

وی اظهار کرد: «از سوی دیگر مدیران استان باید دغدغه‌ی ورود سرمایه‌گذار به استان را داشته باشند و کارشناسان نیز نهایت تلاش خود را به کار گیرند که سرمایه‌گذار در استان ماندگار شود». دبیر شورای هماهنگی بارزه با مواد مخدر استان ادامه داد: «در سایر استان‌ها علاوه بر این‌که برای جذب سرمایه‌گذار تلاش می‌کنند کار آن را نیز تسریع می‌کنند».

وی خاطرنشان کرد: «اگر این دو موضوع حل شود بخشی از مشکلات استان که به دغدغه‌ای برای مسئولین تبدیل شده حل خواهد شد». ‌

محمدی انارکی با اشاره به مشکل بیکاری افرادی که از زندان آزاد می‌شوند، گفت: «در دیدار با زندانیان بند نسوان بسیاری از آن‌ها نگران آینده‌ی خود بعد از آزادی بودند و مطرح کردند که کاری برای کسب درآمد ندارند».

اجرای طرح ریحان برای توانمندسازی زنان بی‌پناه

مدیر کل امور بانوان استانداری نیز در این نشست با بیان این‌که آسیب‌های اجتماعی در حوزه‌ی زنان نگران‌کننده است، گفت: «شاید قبلا آسیب ها پنهان بود اما الان آشکار و مدرن شده و راحت آن را عنوان می‌کنند».

فاطمه‌السادات حسینی کاهش سن مجرمین و اعتیاد به مواد مخدر صنعتی را از دیگر آسیب‌ها عنوان کرد و افزود: «زنانی هستند که هم خودشان از اعتیاد آسیب دیده‌اند و هم اگر پدران، فرزندان و همسران‌شان آسیب ببینند آن‌ها نیز متاثر خواهند بود».

وی با اشاره به افزیش آمار زنان سرپرست خانوار که به دلیل اعتیاد از همسران خود جدا شده‌اند، اظهار کرد: «جمعیت زنان کارگر استان و زنانی که در جنوب استان در مزارع کار می‌کنند و از بیماری‌های متعدد رنج می‌برند رو به افزیش است». حسینی با بیان این‌که کارهای خوبی در استان برای کاهش آسیب‌ها انجم شده، گفت: «متاسفانه این کارها پراکنده است و نیاز است انسجام بین دستگاه‌های اجرایی بیشتر شود». وی با اشاره به اجرای طرح‌های تاب‌آوری، توانمندسازی زنان در حوزه‌ی فرهنگی و کارآفرینی، راه‌اندازی مراکز ترک اعتیاد و سرپناه شبانه، افزود: «برای ماده ۱۶ که ویژه‌ی بانوان بود یک سال وقت گذاشتیم ما متاسفانه تعطیل شد».

مدیر کل امور بانوان استانداری با اشاره به ورود خیرین و سازمان‌های مردم‌نهاد به حوزه‌ی آسیب‌های اجتماعی حوزه‌ی زنان، خاطرنشان کرد: «اعتبارات خوبی هم برای این کار به استان اختصاص یافته و قطعا باید برای حل آسیب‌ها خوب مدیریت شود زیرا اگر آسیب‌های زنان کاهش یابد آسیب‌های جامعه کاهش پیدا می‌کند». وی از ارایه طرح ریحان خبر داد و گفت: «این طرح، پروژه‌ی توانمندسازی زنان بی‌پناه است که در استان زندگی می‌کنند و مجری این طرح اداره کل بهزیستی و شورای مبارزه با مواد مخدر خواهد بود».

حسینی ادامه داد: «این طرح برای توانمندسازی زنان در چهار موضوع توان‌افزایی روانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی اجرا می‌شود».

وی با بیان این‌که اجری این طرح نیازمند یک مرکز شبه‌اجتماع درمان‌مدار اقامتی بلند مدت است، گفت: «دوره‌های این طرح برای یک‌سال برنامه‌ریزی شده اما می‌تواند در مدت زمان شش و هشت ماهه نیز انجام شود». مدیر کل امور بانوان استانداری خاطرنشان کرد: «این طرح می‌تواند برای زنان و دخترانی که در زندان هستند و یا خانواده‌های زندانی هستند نیز اجرا شود».

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*