اخبار کوتاه

مدیر کل زندان‌های استان کرمان؛ زندان‌ در نظام جمهوری اسلامی ایران بازدارنده است

مدیر کل زندان‌های استان کرمان از زندان بافت بازدید وبا حضور در جمع مددجویان،جویای احوال و مشکلات آنان شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان کرمان، رمضان امیری در جمع مددجویان زندان بافت ضمن تسلیت ایام حزن و اندوه شهادت حضرت زهرا(س) و تبریک چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: «قبل از انقلاب در مجموعه‌ی زندان‌ها نهادی به نام سازمان زندان‌ها وجود نداشت و زندان‌ها دایره‌ای از شهربانی وقت محسوب می‌شدند».
وی با بیان این‌که نگاه مجموعه‌ی زندان‌ها قبل از انقلاب پلیسی بود، افزود: «آن زمان هر کس از نظر فیزیکی درشت‌اندام بود را به عنوان زندانبان انتخاب می‌کردند و زندانی‌ها تنها از پشت میله‌های زندان با مامورین ارتباط داشتند و کتابخانه، مسجد و یا برنامه‌های فرهنگی و سوادآموزی وجود نداشت».
مدیر کل زندان‌های استان کرمان یادآور شد: «امروز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی، مجموعه‌ی زندان‌ها به یک کانون اصلاح و تربیت تبدیل شده است و کسانی که می‌خواهند در رشته‌های ورزشی، هنری، آموزشی و اشتغال با اداره زندان‌ها همکاری کنند از آن‌ها استقبال می‌کنیم و درب زندان به روی آن‌ها باز است».
وی با اشاره به همکاری خیرین، متدینین و هیات‌ها و ارگان‌های مختلف با مجموعه‌ی زندان‌ها، خاطرنشان کرد: «همه‌ی ما شما زندانیان را به عنوان فرزندانی می‌دانیم که راه را اشتباه رفته‌اید و هدف، متنبه شدن و آگاه شدن شما است».
امیری با بیان این‌که باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم، گفت: «متاسفانه گاهی انسان‌ها قدر نعمت‌هایی که به آن‌ها عطا شده را نمی‌دانند و سوءاستفاده می‌کنند».
وی با اشاره به این‌که هر یک از مددجویان به دلایل مختلفی مانند مصرف مواد مخدر، سرقت، خرید و فروش مواد مخدر، قتل و … در زندان به سر می‌برند، اظهار کرد: «باید به عقبه‌ی کار نگاه کنید و ببینید چرا مسیری را انتخاب کرده‌اید که اکنون در کنار خانواده‌ی خود نیستید و بین شما و سایر افراد فاصله افتاده است و درصدد جبران آن باشید».
مدیر کل زندان‌های استان کرمان ادامه داد: «نمی‌توان علت تمام اشتباهات و انتخاب راه‌های خطا را به شرایط اقتصادی و گرانی‌ها ربط داد، عده‌ی زیادی با همین شرایط در جامعه زندگی می‌کنند و سعی می‌کنند بدون خطا و اشتباه مسیر زندگی را بپیمایند».
وی با بیان این‌که باید بیندیشید علت این لغزش‌ها و اشتباهات چه بوده، تاکید کرد: «از سوی دیگر باید بودن در زندان را به فال نیک بگیرید زیرا امکان داشت ادامه‌ی این مسیر شما را به جایی برساند که دیگر فرصتی برای جبران وجود نداشته باشد».
امیری افزود: «زندان باعث می‌شود شما دوستان واقعی خود و خانواده و اطرافیانتان را بهتر بشناسید. کسانی که تا دیروز خود را دوست شما معرفی می‌کردند ممکن است حتی به دیدار شما هم نیایند و یا اگر خانواده‌ی شما با مشکلی مواجه شود سراغی از آن‌ها نگیرند. اما این اعضای خانواده‌ی شما هستند که برای دیدن شما به زندان می‌آیند و سعی می‌کنند مشکل شما را رفع کنند».
وی با اشاره به این‌که ۳۷ درصد زندانیان شهرستان بافت سابقه‌دار هستند، خاطرنشان کرد: «زندان‌ در نظام جمهوری اسلامی ایران بازدارنده است، زندان برای تنبیه نیست بلکه برای متنبه شدن، هوشیار شدن و بیداری وجدان است تا بازگشت سعادتمندانه‌ای به آغوش جامعه و خانواده داشته باشید».
مدیر کل زندان‌های استان کرمان در پایان با اشاره به عفو ۲۲ بهمن، اظهار کرد: «این عفو شامل کسانی می‌شود که حتما حکم محکومیت آن‌ها صادر شده باشد».
وی ادامه داد: «کسانی که شاکی خصوصی دارند اگر بتوانند رضایت شاکی را جلب کنند می‌توانند از شرایط این عفو برخوردار شوند».
شایان ذکر است رمضان امیری مدیر کل زندان های استان به همراه حجت الاسلام مقبلی مسئول مرکز خدمات اجتماعی و مراقبت های پس از خروج اداره کل و حجت الاسلام نیکنام مسئول فرهنگی اداره کل زندان های استان کرمان از زندان بافت بازدید نودند و با حضور در جمع کارکنان و پرسنل وظیفه با آنان گفتگو و جویای احوال شان شدند.

…..

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*