اخبار کوتاه

حجت الاسلام نیکنام مسئول فرهنگی اداره کل زندانهای استان کرمان؛ وجود ۲۴۰۰ حافظ قرآن در مجموعۀ زندان‌های استان

حجت الاسلام نیکنام مسئول فرهنگی اداره کل زندانهای استان کرمان گفت: «مددجویان در مجموعه‌ی زندان و تحت پوشش برنامه‌های تربیتی و فرهنگی به حافظ قرآن تبدیل می‌شوند و مددجویانی که در برنامه‌های قرآنی حضور داشتند و با قرآن مانوس شده‌اند و از خدا استمداد گرفتند بازگشتی به زندان نداشتند».
به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان کرمان، حجت الاسلام نیکنام در هفتمین محفل انس با قرآن اداره زندان رفسنجان و مراسم تجلیل از مقام‌های برتر مسابقات قرآنی قوه قضائیه، ضمن تقدیر از حضور مردم رفسنجان و همکاران مجموعه‌ی اداره زندان رفسنجان اظهار کرد: «ازسلحشور ریاست زندان رفسنجان، حجت‌الاسلام والمسلیمن جمالی مسئول فرهنگی زندان، همکاران بازرسی، حفاظت، یگان و روحانیت که در برپایی این جلسه تلاش کردند تقدیر و تشکر می‌کنم».
وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) افزود: «پیامبراکرم (ص) فرمودند «قرآن سفره‌ی خداست»؛ یعنی خداوند متعال بهترین نعماتش را برای ما فرستاده و قرآنش را که در آن بهترین نعمات، دستورات و بهترین نکاتی را که می‌توانیم در زندگی از آن استفاده کنیم به رایگان در اختیار قرار داده است».
مسئول فرهنگی اداره کل زندان‌های استان کرمان با بیان این‌که باید قرآن را فرابگیریم و از دستورالعمل‌هایی که در قرآن کریم برای ما بیان شده استفاده کنیم و بهره بگیریم، خاطرنشان کرد: «استفاده کردن از نکات قرآن و برنامه‌ریزی کردن بر اساس دستورالعمل‌های قرآنی به انسان شرافت و عزت می‌بخشد و انسان را در مراحل بالای انسانیت قرار می‌دهد».
وی ادامه داد: «پیامبر عظیم شان اسلام می‌فرمایند؛ قرآن کریم جامع‌ترین و کامل‌ترین نسخه‌ی امراض روحی و روانی انسان است».
حجت الاسلام نیکنام با اشاره به شرکت پر شور کارکنان اداره زندان‌ها و خانواده‌ی آن‌ها در مسابقات قرآنی، اظهار کرد: «جا دارد از همکاران مجموعه‌ی زندان رفسنجان که تابستان امسال میزبان مسابقات قرآنی استانی کارکنان و خانواده‌ی محترم آن‌ها بودند تقدیر کنم. حدود ۴۵۰ نفر از همکاران از سراسر استان در این مسابقات حضور پیدا کردند و پذیرایی و میهمان‌نوازی خوب اداره زندان رفسنجان، خاطره‌ی خوب و خوشی برای آن‌ها به یادگار گذاشت».
وی افزود: «از این تعداد ۱۵۰ نفر از همکاران و خانوده‌ی کارکنان محترم و فرزندان عزیز آن‌ها به ششمین دوره‌ی مسابقات قرآنی قوه قضائیه راه پیدا کردند و از این تعداد ۵۲ مقام برتر به کارکنان اداره زندان‌ها و خانواده‌ی آن‌ها اختصاص یافت».
مسئول فرهنگی کل زندان‌های استان کرمان خاطرنشان کرد: «در جلسه‌ای حجت‌الاسلام اسدی معاون دادگستری استان بیان کردند که اگر کارکنان و خانواده‌ی اداره کل زندان‌های استان نبودند ما این مسابقات را اصلا برگزار نمی‌کردیم و ما به خود بالیدیم در مجموعه‌ای کار می‌کنیم که همکاران و خانواده‌ی آن‌ها در بحث قرآن هم آموزش دیدند و هم توانستند مقامات برتر را به خود اختصاص دهند».
وی تاکید کرد: «باید تلاش کنید تا سال آینده نیز در این مسابقات بدرخشید و عناوین برتر را کسب کنید».
حجت الاسلام نیکنام با اشاره به شغل پر استرس و پر مشقت در اداره زندان‌ها، اظهار کرد: «یک مددجو وقتی دستگیر می‌شود نیروی انتظامی فقط چند ساعتی با او در ارتباط است. دستگاه قضا، روسای دادگستری و قضات محترم پرونده‌ها نیز فقط در طول مدت رسیدگی به پرونده با مددجو سر و کار دارند اما مجموعه‌ی همکاران ما در اداره زندان‌ها از بدو ورود زندانی به مجموعه‌ی زندان تا پایان دوران محکومیت با او سر و کار دارند و باید سختی‌های زیادی را تحمل کنند».
وی تصریح کرد: «در مجموعه‌ی زندان تعداد زیادی با سلیقه‌ها، زبان، فرهنگ، جرایم و سن مختلف حضور دارند و نگهداری از آن‌ها بسیار سخت است».
مسئول فرهنگی اداره کل زندان‌های استان کرمان گفت: «باید به همکاران دستمریزاد گفت که با توجه به دستورات الهی در مجموعه‌ی ادراه زندان همه به سمت و سوی قرآن رفته و با استعانت از صبر و قرآن این‌گونه زندان را مدیریت می‌کنند». حجت الاسلام نیکنام ادامه داد: «در این مجموعه شاهد بودیم یک زندانی که با جرایم مختلف وارد زندان می‌شود، حافظ قرآن بیرون می‌آید».
وی با بیان این‌که بیش از دو هزار و ۴۰۰ حافظ قرآن در مجموعه‌ی زندان‌های استان داریم، اظهار کرد: «مددجویان در مجموعه‌ی زندان و تحت پوشش برنامه‌های تربیتی و فرهنگی به حافظ قرآن تبدیل می‌شوند و مددجویانی که در برنامه‌های قرآنی حضور داشتند و با قرآن مانوس شده‌اند و از خدا استمداد گرفتند بازگشتی به زندان نداشتند».
مسئول فرهنگی اداره کل زندان‌های استان کرمان افزود: «از خیرین، مسئولین و روحانیت می‌خواهیم برای بازگشت سعادتمندانه زندانیان به جامعه کمک کنند زیرا زندان به تنهایی قادر به انجام کارهای اصلاحی و فرهنگی نیست ».
گفتنی است در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر و هدیه ازسوی مدیر کل زندان های استان از رتبه‌های برتر قرآنی و تجلیل شد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*