اخبار کوتاه

مراسم تودیع و معارفه رییس اداره زندان شهرستان زرند برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان کرمان : طی حکمی از سوی مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان، ماشاءا… تویسرکانی به سمت رییس اداره زندان شهرستان زرند منصوب و از زحمات مجید عرب‌نژاد رییس سابق این اداره تقدیر شد.
مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان در مراسم معارفه رییس جدید اداره زندان شهرستان زرند با تاکید بر لزوم توجه مسوولان شهرستانی نسبت به آمار ورودی مجرمین کیفری به زندان شهرستان، اظهارداشت: مردم زرند، مردم متدینی هستند و در طول ۸ سال جنگ انقلابی بودن خود را ثابت کردند چراکه زرند در حوزه کمک‌های مردمی و نیروی انسانی جزو اولین شهرستان‌هایی بود که در دوران جنگ اقدام کرد.
رمضان امیری با اشاره به اینکه زرند در دفاع مقدس نقطه امید رزمندگان بوده است، گفت: اکنون با وجود تمام زحماتی که مسوولان متحمل شده‌اند، ۴ درصد از آمار کل زندانیان استان کرمان به شهرستان زرند تعلق دارد که آماری بسیار بالا می‌باشد.
وی از افزایش تراکم جمعیتی زندان زرند خبر داد و عنوان کرد: زندان زرند نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۸ درصدی جمعیت کیفری مواجه شده است.
امیری ادامه داد: بر اساس آمار، ۷۱ درصد از این زندانیان متاهل هستند که ۸۴ درصد از متاهلین دارای بیش از یک فرزند و خانواده‌ای پرجمعیت می‌باشند.
وی میزان بازگشت مجدد به زندان را در استان کرمان ۳۸ درصد عنوان کرد و افزود: این در حالی است که در شهرستان زرند میزان بازگشت مجدد زندانیان به زندان ۵۰ درصد است.
مدیرکل اداره زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان تصریح کرد: این آمار می‌تواند از ۲ عامل نشات گرفته باشد. شاید فضای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به میزانی دچار مشکل بوده است که زندانی مجموعه زندان را به آزادی و حضور در بیرون از آن ترجیح داده است و عمدا مرتکب جرمی شده تا به زندان برگردد، یا اینکه در مساله درمان، اصلاح و تربیت زندانی به وظایف خود به درستی عمل نکرده‌ایم و موفق نبوده‌ایم.
وی با تاکید بر بررسی چرایی آمار بالای بازگشت مجدد به زندان در زرند، به اقدامات اداره کل زندان‌های استان کرمان نیز اشاره کرد و گفت: حدود ۳ هزار نفر از زندانیان در رشته‌های قرآنی و حفظ فعالیت دارند و ۳ هزار نفر نیز در حال اشتغال می‌باشند.
امیری با بیان اینکه با آمدن یک فرد به زندان، آسیب‌های متعددی برای خانواده او ایجاد خواهد شد، خاطرنشان کرد: گاهی فردی بیمار به یک طبیب متخصص مراجعه می‌کند و طبیب برای او دارویی را تجویز می‌کند؛ اما مصرف این دارو برای یک بازه زمانی مشخص است و اگر بیمار این دارو را پس از طول درمان قانونی استفاده کند، عوارضی برای او در برخواهد داشت.
وی اضافه کرد: زندان هم مشابه همان نسخه پزشک متخصص است که تنها می‌تواند یک مسکن موقت باشد و حضور بیشتر در آن، عوارضی را در پی خواهد داشت.
مدیرکل اداره زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان در ادامه از زحمات مجید عربنژاد رییس سابق زندان زرند و حمایت خانواده وی تقدیر کرد و افزود: سعی می‌کنیم در انتصابات افراد به گونه‌ای عمل کنیم که هر مرتبه بهتر، همراه‌تر و همسوتر از مرتبه قبل باشد.
وی در پایان بار دیگر به تغییر نگرش زندانیان و بازگشت سعادتمندانه آن‌ها به جامعه تاکید کرد.
رییس دادگستری زرند نیز در این مراسم یکی از نشانه‌های انسان‌های با کرامت را خدمت به خلق خدا دانست و گفت: مهم‌ترین و عظیم‌ترین خدمتی که انسان می‌تواند داشته باشد، نسبت به گروهی است که دستشان از بسیاری جاها کوتاه می‌شود.
قضات به مساله کاهش جمعیت کیفری توجه کنند
حجت‌الاسلام والمسلمین محمود محمدی به ضرورت بازپروری زندانیان در زندان اشاره کرد و افزود: حضرت امیرالمونین(ع) می‌فرمایند اگر یک نفر را هدایت کردی یعنی جهان را هدایت کردی.
وی با عنایت به سیاست کلان دستگاه قضا مبنی بر حبس‌زدایی، خاطرنشان کرد: با رویکرد قانون جدید، توقع ما این است که زود به زود شاهد صدور حکم حبس نباشیم.
رییس جدید اداره زندان زرند نیز در این مراسم اظهارداشت: دماسنج هر شهر، زندان آن شهر است و اگر بخواهیم دمای یک شهر متعادل باشد کمک و تعامل مسوولان همه دستگاه‌ها و نهادها را می‌طلبد
ماشاءا… تویسرکانی به حساسیت مسوولیت زندان‌بانی اشاره کرد و افزود: آمار بالای بازگشت مجدد به زندان در شهرستان زرند نگران‌کننده است.
وی با ابراز امیدواری از اصلاح وضعیت کنونی از طریق برگزاری کلاس‌های مختلف آموزشی، خاطرنشان کرد: باید در سال حداقل ۴ هزار ساعت آموزش و حرفه‌آموزی را برای زندانیان داشته باشیم تا آمار بازگشت مجدد به زندان با کاهش مواجه شود.
گفتنی است ماشاءا… تویسرکانی پیش از این رئیس زندان شهربابک را برعهده داشت

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*