اخبار کوتاه

مدیرکل زندانهای کرمان در مراسم تجلیل از مددکاران : مددکاران اجتماعی می تواننددر تغییر نگرش زندانی نسبت به پدیده‌های پیرامونی‌ خود نقش بسزایی داشته باشند

رمضان امیری مدیرکل زندانهای استان کرمان در آیین تجلیل از مددکاران زندانهای استان گفت: سال حمایت از کالای ایرانی را که از سوی مقام معظم رهبری به این نام، نامگذاری شده است را گرامی می داریم و اعیاد شعبانیه به ویژه ولادت با سعادت امام حسین (ع) ،حضرت ابالفضل العباس (ع) وامام سجاد (ع)  را تبریک عرض می کنم.
مدیرکل زندانهای کرمان با اشاره به ویژگیهای ابر مددکار تاریخ بشریت  امام علی (ع)گفت: معصومین ما به ویژه مولای متقیان، چه در مقام گفتار و چه در مقام عمل، بهترین راهنما و مشوق در دستگیری و کمک به نیازمندان بوده اند.
امیری  افزود: خداوند بزرگ در وجود ما انسان ها اشتیاقی به ودیعه گذاشته است که هرگاه برای دیگران قدم خیری بر می داریم و در گرفتاری به کسی کمک می کنیم آرامش را در عمق روح و روان خود احساس می کنیم و زمانی که شما مددکاران نیز نیاز یک زندانی را برآورده می کنید و به وظیفه بزرگ انسانی خود عمل کرده اید، لذت می برید و در احساس خوشحالی و خرسندی زندانی هم با توجه به اینکه نیازش برآورده شده است شریک هستید.
وی با بیان اینکه مددکاری اجتماعی در زندان اینگونه تعریف شده است « تلاش در جهت فراهم نمودن زمینه هدایت معنوی و مادی مددجو و شناخت توانائی ها و مشکلات مددجو و سعی در بهره ور نمودن استعدادها و چاره جوئی نارساییها و مشکلات روانی ، اجتماعی و اقتصادی مددجو و تلاش در جهت تطبیق مقتضیات اجتماعی با شرایط فردی مددجو ، فراهم آوردن شرایط پذیرش اجتماعی مددجو و سازگاری اجتماعی وی،اضافه کرد: مددکاری در حقیقت بازتوانی و مشاوره و قادر ساختن است و نقش مددکاری در تأمین امنیت روانی و کاهش تبعات حبس و التهاب زندانیان بسیار مهم است.
مدیرکل زندانهای کرمان تأکید کرد: مددکار در حقیقت یکی از ارکان مهم نظام زندانبانی است که می تواند در آزادسازی زندانیان و بازگشت سعادتمندانه زندانی به جامعه اسلامی نقش مهمی ایفا نماید و کار مددکاری حمایت، معاضدت به افراد گرفتار و رفع مشکلات آنان است.
امیری تأکید کرد: خدمات مددکاران نباید فقط به زندانیان اختصاص داشته باشد بلکه همکاران نیز باید در نظر گرفته شوند البته زندانیان از محتاج ترین افراد هستند که مساعدت و کمک به آنها از باقیات و صالحات است و مددکار خط مقدم زندانبانی، درجهت رفع مشکلات قضائی و خانوادگی آنان است که با حضور مستمر و شبانه روزی بسیاری از دغدغه ها، استرس و ناراحتی های زندانی در محیط زندان را مرتفع می سازد.
این مقام مسئول در زندانهای استان یادآور شد: اگر ما می خواهیم سیاست کاهش جمعیت کیفری در زندانها محقق شود باید فعالیتهای مددکاری بی وقفه ادامه داشته باشند و با حساسیت بیشتری این مأموریت مهم را در زندان ها انجام دهیم.
وی با بیان اینکه اعتمادی که زندانیان و خانواده آنان به شما مددکاران دارند به دیگران این اعتماد و اطمینان را ندارند، گفت: زندانیان ممکن است درد دلها و حرفهایی به شما بگویند که حتی به خانواده و یا رئیس زندان گفته نمی شود و شما مددکاران در حقیقت پل ارتباطی رفع مشکلات زندانیان هستید باید قدر این منزلت و جایگاه خود را بدانیدودر این بین برخورد اولیه مددکار در جریان رابطه بسیار مهم میباشد یعنی همان طور که مددکار در برخورد اولیه مددجو را مورد ارزیابی قرار میدهد در مقابل مددجو نیز مددکار را ارزیابی میکند.
مدیرکل زندانهای کرمان ادامه داد: مددکاری در مجموعه زندانها یکی از بخش های اثرگذار است. شما می توانید زمینه سعادت و نجات یک فرد را فراهم کنید و تسکین دهنده آلام روحی و روانی زندانی در داخل زندان باشید و اگر به نحو احسن انجام وظیفه نمائید در آرامش روحی و روانی زندانی بسیار مؤثر هستید و دراین راه کار خودتان را دست کم نگیرید ، ابراز وجود بکنید ، مددکاری که داخل بند میرود وکاری انجام میدهد وآرامش در بند به وجود می اورد باید ابراز وجود کند وتوانمندیهای خودتان را بروز دهید .
امیری تأکید کرد: به زندانی امید بدهید و از نظر روحی و روانی به وی کمک کنید و در کاهش و پیشگیری از جرم مؤثر باشید هرچه با رویکرد علمی و تخصصی تر به این حرفه نگاه کنید در دستیابی به اهداف سازمانی موفق تر خواهیم بود.

پیش از سخنان مدیرکل زندانها، پیمان نبی زاده کارشناس مسئول مددکاری گزارشی از عملکرد مددکاری ومشکلات این حوزه ارائه نمود .
در ادامه جلسه پرسش و پاسخ با حضور رمضان امیری مدیرکل زندانها، برگزار و مددکاران مشکلات موجود در حوزه مددکاری را مطرح کردند و دستور لازم در این زمینه صادر شد.
در پایان این مراسم از دوتن از مددکاران ؛ علی امیری از زندان جیرفت و محمود سلطانی از زندان مرکزی کرمان به عنوان مددکار نمونه تجلیل و از سایر مددکاران نیز با اهدا لوح سپاس و هدایا قدردانی گردید.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*