اخبار کوتاه

محفل انس با قرآن کریم و تجلیل از برگزیدگان ششمین دوره مسابقات قرآنی قوه قضائیه به میزبانی زندان زرند

به گزارش روابط عمومی زندان زرند، آیین تجلیل از برگزیدگان مرحله استانی مسابقات قرآنی قوه قضاییه با دعوت از قاریان مطرح زرند در تالار فرهنگیان این شهرستان برگزار شد.

 رضایی، عرب زاده، پورمیرزایی و علیزاده قاریان برجسته شهرستان زرند با تلاوت زیبایی از آیات نورانی کلام الله، فضایی معنوی را به حضار هدیه نمودند.

در ابتدای مراسم رئیس زندان زرند ضمن خوشامدگویی و عرض خیر مقدم به حاضرین عنوان کرد: آموزش در زندان زرند در قالب طرح شفا انجام می پذیرد که توانسته است بیش از ۷۰ نفر حافظ قرآن از ۱ تا ۱۵ جزء را تربیت نماید.

وی اضافه کرد: از معجزات قرآن همین قدر کافی است که مددجوی بی سواد حافظ قرآن شده و بدون آنکه بتواند کلمه ای بخواند توسط مربیان قرآنی و تنها با شنیدن قرائت، حافظ چند جزء از قرآن شده است.

تویسرکانی فعالیتهای قرآنی در زندانها را ابزاری بسیار موثر برای فرآیند اجتماعی کردن زندانیان دانست و عنوان کرد: یکی از بهترین راهکارها در کمک به بازگشت سعادتمندانه مددجویان به جامعه، استفاده از کلام الهی در برنامه های اصلاحی و تربیتی زندان ها است که خوشبختانه این مهم در زندان زرند به عنوان یک اصل همواره مورد توجه قرار گرفته است.

وی ویژه برنامه قرآنی “صبح روشن” را یکی از برنامه های قرآنی مهم در زندانهای کشور از جمله زرند قلمداد کرد و گفت: در این ویژه برنامه قرآنی که همه روزه راس ساعت ۷ صبح شروع و تا ساعت ۷:۳۰ ادامه می یابد یک صفحه از قرآن کریم تلاوت می شود که شمیم عطر قرآن، فضای زندان را معطر می کند.

در ادامه امام جمعه شهرستان زرند انس گرفتن با قرآن را زمینه ای برای تدبر در نکات قرآنی دانستند و تاکید کردند: در این صورت می توان پاسخ سوالات اساسی درباره زندگی را از قرآن استنباط کرد.

ابراهیمی افزود: گمراهی و بدبختی بشر در جهان امروز به دلیل این است که نتوانسته پاسخ سوالات خود را درباره امور اساسی زندگی مانند ارتباط انسان با دنیا، چگونگی برخورد با مال دنیا، نوع دوستی ها و دشمنی ها و نیز نحوه رفتار و نوع موضع گیری ها بیابد.

وی با اشاره به برخی مشکلات بشر در جهان امروز نظیر جنگ، ناامنی، ترس، گمراهی، متلاشی شدن خانواده ها، اختلاف طبقاتی فاحش و محرومیت ها گفت : اینها همه بخاطر این است که سوالات زندگی درست جواب داده نشده، غلط فهمیده شده و به همین خاطر این نظامهای اقتصادی و سیاسی کج و معوج در دنیا بوجود آمده و بشریت را گرفتار این بلاها نموده است.

پس از تلاوت دلنشین قرآن کریم، دکتر آقاملایی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان زرند در قسمتی از سخنان خود گفت: خاصیت قرآن این است که دنیا را با آخرت، سعادت را با تلاش و بصیرت را با دشمن شناسی گره میزند.

وی با اشاره به آیه “لا رطب و لا یاس لا فی کتاب و مبین” تصریح کرد: این آیه گواهی می دهد که ما هر چه از سیاست، زندگی اجتماعی، زندگی فردی، اقتصادی، فرهنگی و غیر آن طلب کنیم در قرآن وجود دارد اما مسلمانان در سده اخیر با گرایش به توطئه مکاران عالم مبنی بر دور ساختن پیروان دین اسلام از قرائت قرآن و عمل به مضامین آن، از کتاب آسمانیشان فاصله گرفتند لذا جنگهایی که در جغرافیای اسلامی در راستای حذف فیزیکی، حیثیتی و اعتباری رقم می خورد توسط خود مسلمانان انجام می شود.

رئیس سازمان تبلیغات شهرستان زرند با تاکید بر اینکه آنها برای آقایی ظالمانه بر جهان از هیچ جنایتی دریغ نمی کنند افزود: سعی کردند که بیداری اسلامی را به بیزاری تبدیل کنند که اگر مسلمانان با قرآن آشنا بودند این بلا به جانشان نمی افتاد روایت است که در آخرت قرآن های محجوری که بر سر تاقچه ها به گرد و غبار فراموشی سپرده شده اند لب به گلایه می گشایند.

رییس فرهنگی و تربیتی اداره کل زندانهای استان کرمان در ادامه مراسم،  ضمن عرض خیر مقدم و قبولی طاعات و عبادات حاضرین، در بخشی از سخنان خود گفت: برگزاری این محافل برکات و اهداف زیادی دارد که ترویج فرهنگ قرآنی و تدبر در آیات الهی مهمترین آنها هستند.

نیک نام افزود: قرآن کتابی برای تمامی اعصار و قرون است و در تمامی زمینه های زندگی بشری اعم از فرهنگ، اجتماع، تربیت، معنویات و … راهکار و برنامه ای مدون دارد که عنایت به آیات الهی می تواند ما را در راه سعادت رهنمون سازد.

وی گفت: انصافاً کار و فعالیت ارزشمند و خوبی در ارتباط با آموزش و حفظ قرآن در زندانهای استان کرمان صورت پذیرفته و تاثیرات طرح

“صبح روشن” و استقبال مددجویان از برنامه های قرآنی موید این مطلب است و این برنامه تلاوت و محفل انس با قرآن با حضور قاریان برجسته، در واقع به پاس تقدیر از برگزیدگان قرآنی که در مسابقات استانی قوه قضاییه موفق به کسب رتبه شده اند می باشد.

وی تاکید کرد:محفل انس با قرآن فضای جامعه را نورانی و روحانی می نماید و برگزاری این محافل می تواند آثار معنوی کلام نور و ترویج فرهنگ قرآنی را به خصوص در بین نسل جوان بدنبال داشته باشد.

نیکنام تصریح کرد: انس با قرآن، انسانها را تقویت روحی نموده، اعتماد به نفس می دهد و راههای تقرب به خدا را برای انسان روشن می کند.

رییس اداره فرهنگی و تربیتی ضمن تقدیر از عوامل برپایی این مراسم اعلام کرد: زندان زرند در بخش فعالیتهای دینی و قرآنی تلاش بسیار نموده که این امر مرهون همکاری تنگاتنگ دستگاه قضایی و مسئولین زندان می باشد.

این مراسم با اهدا لوح تقدیر و تجلیل از برترینهای مسابقات قرآنی در سطح استان و قوه قضاییه و خانواده های آنان به کار خود پایان داد.

 

     

 

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*