اخبار کوتاه

فراهم شدن زمینه آزادی ۴۰ مددجوی جرائم غیرعمد به مناسبت هفته قوه قضاییه وهمزمان با دهه کرامت

مدیر کل زندان های کرمان در گفتگوی ویژه خبری از شبکه استانی سیمای کرمان از آزادی ۴۰ مددجوی جرائم غیرعمد به مناسبت هفته قوه قضاییه و دهه کرامت خبر داد.

وی با اشاره به این مطلب که با پیگیری های رییس کل دادگستری استان ،زمینه آزادی این تعداد از مددجویان غیرعمد استان فراهم ، که در مجموع ۴۲ میلیارد و ۶۲۳ میلیون تومان پرداخت می شود. همچنین دراین رابطه مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان توان پرداخت مددجویان می باشد . 

 مدیر کل زندانها در ادامه افزود : در زندان ها طبق دستورالعمل و پروتکل های بهداشتی عمل می کنیم و به دلیل فضای بسته محیط امنی در برابر ویروس کرونا است.


رمضان امیری، گفت:زندان محیط اصلاح و تربیت وفضایی نگهدارنده و مراقبتی است که درآسایش و امنیت مردم نقش بسزایی دارد.


وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا از آغاز تا کنون افزود:تدابیر و همکاری های لازم با دادستانی، دادگستری و مراجع قضایی در خصوص کاهش جمعیت کیفری و مرخصی برای زندانیان بدهکار مالی،جرائم غیر عمد و زندانیانی که خطری برای جامعه ندارند انجام شد و تعدادی به مرخصی رفتند و به موقع برگشتند.


وی تصریح کرد: درشورای تامین ۲۸مصوبه در رابطه با امر بهداشت و درمان زندان در زمینه پیشگیری از ویروس کرونا تصویب شد و طبق رعایت دستورالعمل های لازم پروتکل خطری مددجویان را تهدید نمی کند.


امیری درادامه گفت: دانشگاه علوم پزشکی  کرمان پروتکلی را تعریف کرد که برای پرسنل و مددجویان کنترل خوبی داشتیم و افرادی که ازبیرون وارد زندان می شدند ۱۴روز قرنطینه و بعد از تست های لازم وارد زندان می شدند.


مدیر کل زندان های استان با بیان موفقیت های خوب دراین زمینه افزود:درزمان شیوع ویروس کرونا ملاقات های حضوری، کابینی و خصوصی لغو و فقط به صورت مجازی و تلفنی انجام می شود که خانواده ها و مددجویان همکاری خوبی دراین زمینه داشتند.


امیری در رابطه با اقامتگاه موقت درکرمان نیز گفت: استان کرمان به عنوان پایلوت راه اندازی اقامتگاه موقت متهمین بین ۳۱ استان انتخاب شد و برای اولین بار درکشور اقامتگاه موقت نگهداری متهمین در کرمان راه اندازی شد.


مقام عالی زندانهای استان افزود: درگذشته متهمینی که برای آن‌ها قرار‌های تامینی ازجمله قرار کفالت یا وثیقه صادر می‌شود، اما به دلیل ناتوانی از تودیع قرار در زمان مقرر به زندان ورود پیدا می‌کردند، اما با افتتاح این اقامتگاه از ورود افراد بی جهت به زندان جلوگیری می‌شود.


وی اظهار داشت:از آنجایی که تلاش رییس قوه قضاییه دردوره جدید در راستای کاهش جمعیت کیفری است و یکی ازسیاست‌های ابتکاری آن آغاز شده است اقامتگاه‌های موقت نگهداری متهمین است تا علاوه بر اینکه سوء سابقه‌ای برای آن‌ها نمی‌شود از ورود به زندان نیز جلوگیری می‌شود.


امیری گفت: این اقامتگاه راه اندازی شده است تامتهمین در حال حاضر در مدت ۱۵روز کاری در خصوص قرار وثیقه و آزادی خود اقدام کنند درغیر اینصورت به زندان ورود می کنند.


وی ابراز امیدواری کرد: انتطار داریم با کشوری شدن این طرح سالیانه از ورود بی جهت بیش از ۱۰۰۰تا هزارو ۵۰۰ نفر به زندان جلوگیری شود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*