اخبار کوتاه

سومین گردهمایی فصلی مدیران ، روسای ادارات ستادی و زندانهای استان کرمان در جیرفت

سومین گردهمایی فصلی معاونین ، روسای ستادی اداره کل و مدیران و روسای زندانهای تابعه استان کرمان در سال ۹۶ با محوریت اشتغال با حضور امیری مدیرکل زندانهای استان ،  افضلی مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان  و موسوی مدیر عامل ستاد دیه استان به میزبانی زندان جیرفت برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان کرمان : در این گردهمایی پس از عرض خیر مقدم توسط روشان  رئیس زندان جیرفت  ، امیری  مدیرکل زندانهای استان اهداف گردهمایی را تشـریح نمود.

ایشان هدف از برگزاری این  گردهمائی را بررسی راهکارهائی جهت تقویت حوزه اشتغال وحرفه آموزی زندانها عنوان کرد و خواستار اجرای دقیق  برنامه ها ودستورالعمل های سازمانی در زندانها شد .

امیری  در ادامه با اشاره به سخنان  و دغدغه رئیس سازمان زندانها در(جلسه ویدئو کنفرانس) در خصوص  کاهش جمعیت کیفری گفت : ورودی به زندانها هرچند کاهش پیدا نموده اما  باز هم این جمعیت در زندانها زیبنده کشور ما نیست  و این دغدغه مقام معظم رهبری نیز می باشد.

وی بیان داشت : برای کاهش جمعیت کیفری در زندانها باید تدابیری اندیشیده شود و این مهم باید در دستور کارها قرار گیرد و  ما باید با مراجعه به آئین نامه دادرسی کیفری جدید به گونه ای برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم جمعیت زندانیان را کاهش دهیم.

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان افزود : تمام سعی و تلاش  مدیران و روسای زندانها باید این باشد تا در کار خیر پیش قدم باشند و در راه خدمت به خلق بویژه زندانیان و خانواده های آنها که از اقشار آسیب دیده جامعه هستند از هیچ کوششی دریغ نورزند .

ایشان اظهار داشت : در بحث اشتغال درزندانهای استان  کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است اما باید ساماندهی زندانیان در دستور کارها قرار گیرد  و این امر مستلزم این است که با فعالتر نمودن بخش آموزش دررشته های مختلف صنایع دستی وحرفه آموزی به گونه عمل کنیم در زندانها ،به جای اینکه خانواده ها به حساب زندانی پول واریز کنند زندانیان با آموختن حرفه ودر آمدزایی به کمک خانواده خودشان  بشتابند .

امیری   گفت : استفاده از مجازات حبس غیر از آثار روحی، روانی و اجتماعی كه برای خود زندانی به همراه دارد، می‌تواند موجب فروپاشی خانواده زندانی و همچنین ضررهای مادی و معنوی برای فرزندان و اطرافیان وی شود و امیدواریم با کمک انجمن حمایت از زندانیان گوشه ای از مشکلات خانواده ها را که از محرومترین اقشار جامعه هستند حل کنیم .

وی همچنین با تاکیدبر تلاش در جهت  كاهش جمعیت كیفری زندان‌ها گفت :  با حضور قاضی اجرای احکام در زندانها می توان ورودی به زندانها را کاهش داد و باید این مهم در زندانها مشهود باشد .

مدیرکل زندانهای استان در بخش دیگری از صحبت هایشان گفت :  ما باید  به عنوان بازوی دستگاه قضائی تمام توان خود را به کار بگیریم و با مجموعه قضائی تعامل سازنده  ای داشته باشیم تا بتوانیم شاهد پیشرفت های بیشتری در زمینه کاهش آمارزندانیان باشیم .

ایشان افزود :  با تعامل و همفکری خوبی که در نشست های مشترک با مسئولین قضایی استان بویژه با رئیس کل دادگستری و دادستان استان صورت پذیرفته ، زمینه کاهش جمعیت کیفری زندانهای استان فراهم گردیده است ، لذا می طلبد مسئولین زندانها و قضایی اداره کل نسبت به این امر پیگیری لازم را بعمل آورند.

امیری همچنین افزود : اولویت ما بر اساس سیاست سازمان اشتغال وحرفه آموزی است  اما نباید از دیگر حوزه ها غافل باشیم ،بلکه در کنار اشتغال نسبت به امورات فرهنگی ،بهداشتی وقضایی  که اینها با همدیگر می توانند تاثیر بیشتری در آرامش زندانها و کاهش آسیب درون زندان داشته باشند توجه داشته باشیم .

وی اظهار داشت : مسئولین وپرسنل زندان باید به برنامه های فرهنگی بویژه  نماز  وقرآن توجه زیادی داشته باشند ودر جمع مددجویان حضور مستمر پیدا کنند .

در ادامه ی این جلسه مدیران و روسای ادارات  ستادی و زندانها به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند و مواردی نیز جهت اجرای بهتر برنامه های حرفه آموزی و اصلاحی و تربیتی در زندانها مطرح گردید .

شایان ذکر است در حاشیه این گردهمایی که ماشاءالله شجاعی مدیر کل اسبق سیستان وبلوچستان  واکبر سلیمانی  مدیر کل سابق هرمزگان که به افتخار بازنشستگی نائل آمده اند حضور داشتند ، شرکت کنندگان از طبیعت زیبای کشت وصنعت جیرفت  بازدید نمودندودر فضایی دوستانه وصمیمی همراه با اجرای زنده موسیقی محلی واجرای  گروه تئاتر زندان  در رشته های تیراندازی ، دارت وچوب کشی به رقابت پرداختند.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*