اخبار کوتاه

رییس کل دادگستری استان کرمان : نگاه جامعه و دستگاه قضا نباید حبس گرا باشد

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانها : رییس کل دادگستری استان کرمان در مراسم اولین شب عزاداری محفل سوگواری محبان اهل بیت (ع) ضمن تسلیت  رحلت پیامبر  عظیم الشان اسلام ، شهادت امام حسن مجتبی (ع) کریم اهل بیت و امام رضا (ع) امام رئوف به افزایش جمعیت کیفری در غالب کشور های جهان اشاره کرد و افزود:جامعه بشری  با یک واقعیت غیر قابل انکار مواجه است، جمعیت میلیونی که سالانه وارد زندانها می شوند.

یدالله موحد به دستاورد های محققین و دانشمندان در خصوص  خسارت های بسیا ر سنگین و زیانبار زندان بر جامعه بشری اشاره کرد و گفت:مهمترین هدف از نگهداری زندانیان اصلاح و تربیت آنها در دوران حبس و بازپروری می باشد و باید تلاش کنیم تا مددجویان بعد از خروج از زندان یک زندگی شرافتمندانه و آبرومند در جامعه داشته باشد و یک فرد مفید برای جامعه و خانواده تبدیل شوند.

وی خطاب به جامعه ، مسئولین سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی ، دستگاه قضایی و خانواده زندانیان گفت: اگر نتوانیم به اهداف والا دست پیدا کنیم درواقع خسارتی که جامعه متحمل می شویم چند برابر خواهد بود.

مقام عالی دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان به بازگشت مجدد زندانیان اشاره کرد  و افزود: بازگشت مجدد زندانیان نشانگر عدم موفقیت قانون گذار ،دستگاه قضا و سازمان زندانها و سیاست های آنها می باشد که مستلزم آسیب شناسی و اصلاح قانون در کاهش جمعیت کیفری باشیم.

یدالله موحد به طرح قوانین جدید از جمله نظارت الکترونیکی( پابند الکترونیکی) زندانیان و تعلیق اجرای مجازات ،تعلیق صدور حکم وآزادی مشروط  از سوی قانون گذار اشاره کرد وافزود : اجرای این قوانین مستلزم فرهنگ سازی در جامعه می باشد که قضات ما حبس گرا نباشند و از مجازات های جایگزین استفاده نمایند و جامعه نیز انتظار نداشته باشد که دستگاه قضا برای هر جرمی و هر تخلفی متوسل به زندان شوند.

رئیس کل دادگستری در بخش دیگری از سخنان به بررسی و کاربرد فعالیت های فرهنگی، تربیتی در زندان اشاره کرد و گفت : مددکاران ،روحانیون، کارکنان ، مددجویان ،همه و همه  باید تلاش کنیم تا زندان به یک مرکز علوم دینی،یک مرکز حرفه آموزی ، یک دانشگاه علوم انسانی و یک مرکز امور اجتماعی  تبدیل شود تا مددجویان بعد از آزادی بدانند که چگونه در اجتماع، زندگی زیبا و هدفمندی داشته باشند.

وی ابراز امیدواری نمود: با کمک مددجویان ، خانواده آنان ، قضات ، کارکنان زندان و تمامی دستگاه های فرهنگی بتوانیم زندان را به یک مرکز آموزش رفتار های مثبت اجتماعی تبدیل کنیم تا روزی رسد که شاهد بازگشت مددجویان به زندان نباشیم .

یدلله موحد در پایان به مشکلات بعد از خروج زندانیان و نگاه منفی جامعه و عدم پذیرش جامعه ،بیکاری و مشکلات اقتصادی  مددجویان اشاره کرد و افزود: باید نگاه جامعه را نسبت به مددجویان آزاد شده اصلاح و مراقبت ها و حمایت ها را از مددجویان بیشتر نماییم .

 امیری مدیر کل زندانها در حاشیه برگزاری محفل سوگواری محبان اهل بیت (ع)  ضمن تسلیت ایام پایانی ماه صفر گفت : مراسم سوگواری از غربت مدینه تا غریب طوس به همت  هیئت محبان اداره کل زندانهای استان کرمان، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان ،انجمن حمایت زندانیان استان و خیرین  با هدف ایجاد روحیه معنوی میان مددجویان و خانواده های آنها به مدت ۳ شب در ایام پایانی ماه صفر در محل سالن تربیت اداره کل زندانها برگزار می شود .

 وی برگزاری چنین مراسمی را در ایجاد و تقویت روحیه معنوی کارکنان ، مددجویان و خانواده هایشان موثر دانست.

   این مراسم با قرائت زیارت عاشورا توسط  جواد حسینخانی مداح اهل بیت (ع) شروع و در ادامه حجه الاسلام  علی مهدی زاده امام جمعه بافت به سخنرانی در خصوص مسائل دینی و مذهبی پرداخت و در خاتمه حجه الاسلام کارگر به مدیحه سرایی پرداخت .

شایان ذکر است اولین شب عزاداری محفل سوگواری محبان اهل بیت (ع) ، به همت مسئولین اداره کل ،  هیئت محبان ، انجمن حمایت زندانیان استان و اداره فرهنگی اداره کل زندانها ، با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان ، رییس کل دادگستری استان ،مدیر کل زندانها ، روسای زندانها ، مسئولین ، کارکنان ، روسای ستادی اداره کل  زندانها ، مدیر عامل انجمن حمایت زندانیان ، مدیر عامل ستاد دیه استان ،مددجویان  رای باز و خانواده هایشان در  محل سالن ورزشی تربیت  اداره کل زندانها برگزار گردید.

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*