اخبار کوتاه

سرنوشت ۲ نوجوان محکوم به قصاص در کرمان با آزادی پیوند خورد

باپیگیری های مدیر کل زندانها ، استاندار کرمان و جمعی از مسئولین استان دو نوجوان محکوم به قصاص با گذشت اولیای دم آزاد شدند.

به گزارش  روابط عمومی اداره کل زندانهای استان کرمان ، مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان  در این آیین  اصلاح و تربیت مددجویان را از اهداف اصلی این اداره کل برشمرد و ادامه داد: استاندار کرمان نیز به اصلاح و تربیت مددجویان نگاه ویژه ای دارد.

رمضان امیری افزود: ۲۴ زندانی زیر ۲۴ سال در زندان مرکزی کرمان حضور دارند که حکم قصاص دارند و می‌توان در ماه محرم به این افراد کمک کرد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس سیره نبوی و آموزه های قرآنی، افرادی که به جای قصاص نفس، گذشت می کنند، اقدامشان بسیار قابل تقدیر است.

امیری اظهار داشت: قصاص در قانون پیش بینی شده و اولیای دم هم می توانند قصاص کنند و هم می توانند گذشت کنند و باید توجه داشت که لذتی که در گذشت وجود دارد در قصاص نیست.

علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان  نیز در آئین آزادی دو نوجوان محکوم به قصاص گفت: خدا را شکر می گوئیم که این سعادت را به همه ما عطا کرد که قدم کوچکی در راه نجات انسانی برداریم و اگر همه ما به شکلی فرهنگ گذشت و فداکاری را در زندگی شخصی و اجتماعی نهادینه کنیم، بخش عمده ای از آسیب‌های اجتماعی کاهش می یابد.

علیرضا رزم حسینی ادامه داد: در بروز هر قتل اگر بخواهیم قصاص کنیم، یک قتل دیگر نیز به جامعه اضافه می شود و برای رفع این موضوع، اسلام گذشت را مطرح کرده است.

وی با تاکید بر اینکه لذتی که در گذشت هست در قصاص نیست، عنوان کرد: امروز همه جوامع به این نتیجه رسیده‌اند که مشکلات روحی، روانی، اجتماعی یا اقتصادی و مشکلات متعدد دیگری می تواند منجر به بروز قتل شود.

استاندار کرمان ادامه داد: اجرای کامل فرهنگ غنی اسلامی در جامعه می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کرده و سلامت و سعادت جامعه انسانی را رقم بزند.

وی با تاکید بر نقش اثر گذار نخبگان و فعال کردن افراد صاحب کرسی و با نفوذ در جامعه برای کاهش آسیب های اجتماعی، عنوان کرد: خیرانی هستند که در ماه های محرم و صفر میلیارد ها تومان برای نذری دادن خرج می کنند و می توان از کمک این افراد برای کاهش آسیب های اجتماعی استفاده کرد.

رزم حسینی بیان کرد: نباید بچه ای را که در دوران کودکی و نوجوانی به دلیل جهل و نادانی مرتکب قتل شده است را نگه داریم تا به قصاص برسد.

وی افزود: کسانی که عفو و بخشش می کنند بی شک در تاریخ بزرگ خواهند بود و این گذشت تا همیشه باقی خواهد ماند.

رزم حسینی عنوان کرد: در جامعه امروز که افرادی مانند شهید حججی به صورت داوطلبانه برای دین و کشور سر می‌دهند، باید فرهنگ بخشش و گذشت را بیشتر نهادینه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: زهرا نعمتی قهرمان المپیک و پارا المپیک یک سرمایه اجتماعی است که برای حضور در جلسات مرتبط با مسائل اقتصادی، اجتماعی و انسان دوستانه اعلام آمادگی کرده است.

استاندار کرمان یادآور شد: در سال جاری برنامه ویژه ای را برای قتل های غیر عمد و قتل های عمدی که در آنها امکان گذشت وجود دارد را اجرایی خواهیم کرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان نیز گفت: موضوع این دو نوجوان محکوم به قصاص یک هفته قبل از ماه محرم در جلسه ملاقات مردمی استاندار کرمان مطرح و به صورت ویژه رسیدگی شد که در نهایت منجر به آزادی این افراد شد.

فاطمه سادات حسینی افزود: با لطف خداوند و امام حسین (ع) جان دو انسان در ابتدای ماه محرم حفظ شد.

وی با تاکید بر اینکه با آزادی این دو نوجوان و جوان کار بسیار با ارزش و معنوی در استان انجام شد، گفت: استان کرمان همانگونه که در حوزه های سلامت، اقتصاد و سایر حوزه ها پیشرو بوده است در حوزه کارهای خیر و کمک به دیگران نیز پیشتاز است.

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری بیان کرد: همانگونه که در آموزه های دینی قصاص آمده، بر بخشش و عفو نیز تاکید شده است.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*