اخبار کوتاه

دومین جلسه شورای عالی قرآن در زندان زرند برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره زندان زرند، دومین جلسه شورای عالی قرآن با هدف تدوین سیاست ها، راهبردها و شاخص های ارزیابی و نظارت بر برنامه های قرآنی و نهادینه سازی علوم و معارف دینی در زندان زرند با حضور رئیس اداره فرهنگی و تربیتی اداره کل زندانهای استان کرمان و خانم حاج خلیلی مسئول دارالقران اداره کل ، رییس و مسئولین زندان برگزار شد.

در ابتدا تویسرکانی رئیس زندان زرند ضمن خیر مقدم، قرآن کریم و انس با معارف آن را بسیار سازنده عنوان کرد و گفت: بسیاری از آسیب های اخلاقی و اجتماعی جامعه بشری به واسطه دوری از قرآن و معارف قرآنی است.

وی افزود: یکی از ویژگیهای خانواده های موفق، انس با قرآن و عمل به آموزه های قرآن می باشد و این امر در زندان زرند با جدیت انجام می گیرد و کسب رتبه برتر استانی در سالهای اخیر موید این امر است.

در ادامه حجت الاسلام نیک نام دبیر شورای عالی قرآن ضمن تشکر از رئیس زندان زرند و مجموعه فرهنگی بدلیل فعالیتهای موثر در حوزه فرهنگی و تربیتی به خصوص قرآنی، انس و الفت با معارف قرآن کریم را بسیار سازنده دانست و گفت: یکی از رسالتهای مهم زندان، اصلاح و تربیت است و بهترین ابزار تربیتی، قرآن می باشد.

وی با ابراز خرسندی از اجرای برنامه های مهم قرآنی در زندان همگام با سطح جامعه، اظهار امیدواری کرد که انس با قرآن نجات بخش زندانیان در کلیه مراحل زندگیشان باشد.

 نیک نام از تشکیل هیئت صیانت از چهره های قرآنی در اداره کل خبر داد و افزود: به دنبال آن هستیم تا هیئتی تشکیل شود که ضمن رصد و نظارت، صیانت افراد شاخص قرآنی در سطح استان را دنبال نماید.

رئیس اداره فرهنگی و تربیتی اداره کل زندانهای استان کرمان بر اهمیت توسعه روزافزون فرهنگ قرآنی در راستای بهینه سازی فرآیندها، ساماندهی فعالیتهای قرآنی جهت رفع نواقص و آسیبها، بررسی فرصت ها و آسیبهای موجود و پیش روی و نیز معرفی و تجلیل از زبدگان و چهره های شاخص قرآنی بصورت خاص تاکید کرد. ایشان هم چنین از توسعه و گسترش فرهنگ قرآن و عترت، شکل گیری و حمایت از برنامه های مطالعاتی و تحقیقاتی در زمینه قرآن، برگزاری کلاسهای آموزشی تفسیر نهج البلاغه و صحیفه سجادیه در سطح مددجویان و پرسنل وظیفه و در صورت امکان برای کارکنان، جلسات پرسش و پاسخ در حوزه مسائل دینی و نیز مشاوره فردی و گروهی با محوریت قرآن خبر داد.

وی تصریح کرد: در اجرای برنامه های فرهنگی دنبال رفع تکلیف نباشیم بلکه با نگاه اصلاحی و رویکرد آگاه سازی زندانیان، در راستای آموزش ذهن و آرامش روانی آنان عمل نماییم.

نیک نام افزود : در فعالیتهای فرهنگی، قرآن محوری، با تاکید بر آموزش مفاهیم قرآنی، فرآیند اصلاح و تربیت را جانی دوباره خواهد بخشید که امید است همواره سرلوحه زندگی اجتماعی و تربیتی در تمامی شئونات باشد.

وی فعالیتهای قرآنی و فرهنگی انجام شده در زندان زرند را مطلوب توصیف کرد و افزود: فضا و بستر مناسبی در حوزه های مختلف فرهنگی ایجاد شده که سبب ارتقاء سطح معنوی زندانیان گردیده است.

حجت الاسلام نیک نام ضمن قدردانی از عملکرد روحانیون و مربیان فرهنگی تاکید کرد: مربیان باید به زندانیان در فهم فرهنگ جامعه کمک کنند و آنان را راهنمایی تا رفتار، عقاید، افکار و هنجارهایی که مورد قبول جامعه هستند را در خود پرورش دهند.

سپس خانم حاج خلیلی مسئول دارالقران اداره کل نیز  گزارشی از عملکرد قرآنی زندان های استان کرمان ارائه کرد و گفت: برگزاری منظم محافل قرآنی باعث آشنایی و گرایش بیشتر مددجویان به قرآن کریم شده که اداره فرهنگی و تربیتی بر اساس رسالت سازمانی خود در این راستا، پیگیر نهادینه سازی انس و معرفت قرآن برای تمامی مددجویان است و تقویت بنیه اعتقادی زندانیان از طریق روش های کارامد می تواند نقش بسزایی در اصلاح و تربیت مددجویان داشته باشد.

وی بیان داشت: در حوزه قرآن فعالیتهای خوبی در زندانهای استان صورت گرفته است من جمله برگزاری کرسی تلاوت نور و محفل قرآنی با حضور قاریان برجسته، دعوت از اساتید قرآنی ادارات تبلیغات اسلامی و اوقاف و امور خیریه، برگزاری مسابقات قرآنی و کلاسهای آموزشی تجوید، روخوانی، روان خوانی و تفسیر و … که امیدواریم در سال آینده با کیفیت بهتری انجام پذیرد.

در این جلسه تمامی اعضا، نظرات وپیشنهادات قرآنی خود را بیان کردند.

سپس رئیس اداره فرهنگی و تربیتی اداره کل زندانهای استان کرمان به اتفاق مسئول دارالقران از زندان بازدید و در ارتباطی چهره به چهره از نزدیک پیرامون مسائل حوزه فرهنگی با زندانیان گفت و گو کردند.

در پایان نیک نام  و هیئت همراه از بند قرآن زندان زرند بازدید و از تعدادی از مددجویان فعال در امور قرآنی با اهداء کارت هدیه تقدیر نمود.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*