اخبار کوتاه

جلسه صلح و سازش جرائم غیر عمد در زندان جیرفت برگزار شد

به مناسبت دهه کرامت، مراسم صلح و سازش جرائم غیر عمد در زندان جیرفت برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی  زندان جیرفت : در ابتدای جلسه حجت الاسلام پایدار ضمن تبریک دهه کرامت گفت: مطابق روایات، پیامبر اکرم (ص) فرمودند که ایجاد صلح و سازش، حتی از روزه، نماز و صدقه هم بالاتر است.

وی ریشه‌کنی دین و رسالت پیامبر (ص) را توسط کدورت و اختلاف دانست و افزود: خداوند در قرآن می‌فرمایند که همانگونه که دوست دارید خدا، شما را ببخشد، پس شما نیز دیگران را عفو کنید.

در ادامه جلسه حجت الاسلام و المسلمین منصور رئیسی مسئول ستاد نماز جمعه جیرفت ضمن تبریک ولادت حضرت معصومه (س)، امام رضا (ع) و دهه‌ی کرامت گفت: در حدیث قدسی سلسله الذهب از امام رضا (ع) روایت شده است که کلمه‌ی “لا الله الا الله” دژ محکم خداوند است و هر کسی که در این دژ قرار گیرد در امن و امان خواهد بود.

وی از آرامش به عنوان گمشده‌ی همه‌ی انسان‌ها نام برد و بیان کرد: نیاز به آرامش در همه‌ی انسان‌ها وجود دارد و تحصیل آن مشروط به اتصال به خداوند است.

مسئول ستاد نماز جمعه جیرفت رسیدن به خدا را مایه آرامش دانست و تاکید کرد: روح و فطرت انسان از خداست و مشکلات موجود در جامعه به دلیل دوری انسان از خدا می‌باشد.

وی خاطر نشان کرد: مطابق حدیث سلسله الذهب، شرط و راهکار رسیدن به آرامش در دنیا توسل و تقرب به اهل بیت (ع) است.

وی به دعای هر روز انسان‌ها در نماز مبنی بر “خدایا ما را به راه راست هدایت کن” اشاره کرد و گفت: معنای این هدایت در دنیا پیروی از اهل بیت (ع) است.

وی ضمن استمداد از امام رضا (ع) برای رسیدن به آرامش، گفت: بنده‌ی خوب بایستی اخلاق الهی داشته و پیامبر اسلام (ص) الگوی خوبی در این دنیا هستند و ایشان نسبت به حُسن رفتار با خانواده توصیه فراوان داشتند.

حجت الاسلام رئیسی هدف از تشکیل این جلسه را ایجاد زمینه‌ی برقراری صلح و سازش دانست و افزود: آیات زیادی در قرآن در خصوص اصلاح بین مسلمانان وجود دارد.

در ادامه یحیی کمالی‌پور از کسانی که شرایط برپایی جلسه صلح و سازش مهیا کرده بودند تشکر کرد و گفت: اینگونه جلسات موجب آرامش و رضایت شاکی و متشاکی خواهد شد.

وی ضمن اشاره به جمعیت بالای زندانیان کیفری در کشور گفت: از کسانی که با اموال‌شان موجبات برقراری صلح و سازش را فراهم می‌کنند، تشکر می‌کنم.
بیشترین آمار گذشت، حتی در موارد قصاص، مربوط به جنوب استان کرمان می‌باشد.

در ادامه امیری مدیرکل زندانهای استان کرمان، ضمن اشاره به آمار ۲۹۱ نفری زندانیان مشمول این طرح در استان کرمان گفت: مبلغ کل بدهی زندانیان جرائم غیر عمد بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال بوده که در این خصوص در استان کرمان ۳۰ جشن گلریزان برگزار گردیده است.

وی ضمن اعلام واریز ۵۰ درصد از مبلغ فوق به حساب ستاد دیه استان کرمان، افزود: در شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، رودبار جنوب و فاریاب ۲۰ نفر مشمول طرح صلح و سازش با مبلغ بدهکاری ۱۲ میلیارد ریال می‌شوند.

وی ضمن امیدواری از گذشت شاکیان و دریافت مبلغی کمتر از طلب خود، بیان کرد: با همکاری شاکیان و ستاد دیه، می‌توان زمینه آزادی افراد در بند را فراهم کرد.

مدیر کل زندان‌های استان کرمان بدهکاران مهریه را ۱۰ نفر اعلام کرد و افزود: بیشترین آمار گذشت، حتی در موارد قصاص، مربوط به جنوب استان کرمان می‌باشد.

وی مبلغ واریز شده توسط خیرّین در شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، رودبار جنوب و فاریاب را به ترتیب ۱ میلیارد و ۳۳۰ میلیون ریال، ۲ میلیارد ریال، ۷۶۰ میلیون ریال و ۵۲۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: ستاد دیه استان کرمان نیز بودجه‌ای به همین میزان جهت اجرای صلح و سازش اختصاص خواهد داد.

لازم به ذکر است که مبلغ بدهی زندانیان جرائم غیر عمد در شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، فاریاب و رودبار جنوب، ۱۶۰ میلیارد و ۱۸۰ میلیون ریال بوده که مبلغ ۱۵۰ میلیارد و ۱۹۰ میلیون ریال آن توسط شاکیان بخشیده شده و بدهی قابل پرداخت ۹ میلیارد و ۹۹۰ میلیون ریال می‌باشد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*