اخبار کوتاه

برنامه‌های قرآنی یکی از تاثیرگذارترین فعالیت‌های اصلاحی وتربیتی در زندان‌ها می باشد

مدیر کل زندانهای استان کرمان در نشست هم اندیشی اعضای شورای قضایی با مجمع نمایندگان استان  گفت : رویکرد سازمان زندانها آموزشی، فرهنگی و تربیتی و بازگشت سعادتمندانه زندانی به جامعه است و یکی از مؤلفه هایی که در زندانها در راستای اصلاح و تربیت به آن توجه بیشتری میشود ترویج فرهنگ آموزه های دینی و قرآنی با محوریت نماز و قرآن است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان کرمان رمضان امیری مدیر کل زندانها در این نشست گفت :۹۴درصد زندانیان استان مرد و ۶درصد را بانوان تشکیل می دهند و جرایم مواد مخدر با۶۵درصد مستقیم و۷۵ درصد مرتبط بیشترین آمار جرایم را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به اینکه ۷۲درصد از زندانیان متأهل و ۲۸درصد مجرد هستند افزود: رویکرد سازمان زندانها آموزشی، فرهنگی و تربیتی و بازگشت سعادتمندانه زندانی به جامعه است و یکی از مؤلفه هایی که در زندانها در راستای اصلاح و تربیت به آن توجه بیشتری میشود ترویج فرهنگ آموزه های دینی و قرآنی با محوریت نماز و قرآن است.

وی اظهار داشت :در حال حاضر ۵ اندرزگاه قرآنی در زندانهای استان داير و در حال فعاليت مي‌باشند و ۵۵درصد از زندانیان در فعالیت های آموزشی شامل روخوانی، روانخوانی، مفاهیم و ترجمه، صوت و لحن و حفظ قرآن از یک جزء تا کل قرآن در حال فعالیت هستند ودر حال حاضرقریب  ۳هزارنفر  در امرحفظ قرآن ازیک جزء تا حفظ کل قرآن  فعالیت دارند.

امیری بیان داشت : درحال حاضر تعداد ۷ نفر درحال تحصيل در دانشگاه پيام نور مي‌باشندوآموزشهاي مذهبي مانند احكام و اخلاق و اصول عقايد و… نيز توسط روحانيون شاغل درزندانها به زندانيان آموزش داده مي‌شود.

مدیر کل زندانهای استان گفت :با تعامل با اداره کل فنی و حرفه ای استان و شهرستانها، در سال گذشته   تعداد ۳۲۷۴ نفر اززندانیان در کلاسهای فنی و حرفه ای (در رشته های مورد علاقه ) شرکت نموده ،پس از طی دوره آموزشی موفق به اخذ گواهینامه شده اند، همچنین تعداد  ۲۸۰۱   نفر اززندانیان در داخل بند بسته در کلاسهای صنایع دستی شرکت نموده و با کسب مهارت  لازم در این زمینه موفق به اخذ گواهینامه گردیده اند.

وی افزود :در سال گذشته تعداد ۱۵۷۰   نفر اززندانیان در جهت تامین نیروی بخش های دولتی و خصوصی مشغول بکارشده ویا در کارگاههای اشتغال زا  تحت حوزه بنیاد تعاون زندانیان وانجمن حمایت مشغول بکارشده اند.

امیری اظهار داشت :در سال ۹۶ تعداد ۲۵۳ نفر مددجوی واجدالشرایط جرائم غیر عمدی جمعا با پرداخت مبلغ ۷ میلیارد تومان از زندان آزادشده است که انشاءالله با همت خیرین استان وکمک مسئولین تعداد ۳۱۴ نفر از زندانیان جرائم غیر عمد تا دهه کرامت آزاد خواهند شد .

وی ابراز داشت : در حال حاضر تعداد  ۲۵۳۳ خانواده زندانی تحت پوشش انجمن حمایت زندانیان استان می باشند که در سال ۹۶ مبلغ  یک میلیارد و۲۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به آنها پرداخت شده است.

مدیر کل زندانهای استان در پایان ضمن تشکر از حمایتهای نمایندگان در شهرستانهای مختلف از مجموعه زندانها ی استان ،  با اشاره به کمبود نیروی نگهبان ، فرهنگی ، پزشک وروانشناس در زندانها ، نیازبه تامین اعتبار لازم جهت راه اندازی فاز اول اردوگاه کار درمانی کبوترخان،تراکم جمعیت کیفری زندان جیرفت  وزرند ولزوم ساخت زندان جدید خارج از شهر ، لزوم راه اندازی مراکز ثابت آموزش فنی وحرفه ای در زندانهای بالای ۱۰۰۰ نفر  وهمچنین تجهیز کارگاههای آموزشی فنی وحرفه ای ،خواستار پیگیری نمایندگان مجلس درجهت رفع این مشکلات  شد .

 

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*