اخبار کوتاه

بازدید مسئول اشتغال و حرفه آموزی زندانهای استان کرمان از زندان زرند

میرشکاری مسئول اشتغال و حرفه آموزی اداره کل  زندانها به همراه عبدلی نژاد معاون این واحد به منظور بررسی وضعیت ، بصورت سرزده از مکان های مختلف اشتغال از جمله کارگاه تولید صنایع فلز، چوب و درودگری، تاسیسات، لوله کشی، جوشکاری و صنایع دستی بازدید به عمل آوردند.

به گزارش روابط عمومی زندان زرند، رئیس اداره زندان زرند در این دیدار با بیان اهمیت نقش حرفه آموزی و متعاقب آن اشتغال در اصلاح و تربیت مجرمان گفت: زندانیانی که پس از آزادی، از شغل مناسب برخوردار شوند و کسب درآمد حلال داشته باشند بسیار کمتر از سایرین، مرتکب جرم می شوند و برابر آمارها این قشر از زندانیان که در دوران حبس، از بسته تربیتی – مشاوره، روان درمانی، آموزشهای مهارتهای اساسی زندگی و فنی و حرفه ای برخوردار شده اند نرخ عود جرم پس از آزادی و بازگشت به زندان آنان بسیار پایین است.

تویسرکانی اظهار داشت: پس از تکمیل سوله و تجهیز و همکاری مرکز فنی و حرفه ای شهرستان در اعزام مربیان مورد نیاز، کلاس های آموزشی مختلف شامل مکانیک و برق خودرو، برق ساختمان، برق صنعتی، تعمیر انواع وسایل برقی خانگی، معرق کاری، خیاطی، قالی بافی و گلیم بافی جهت آموزش و اشتغال مولد مددجویان آغاز به کار خواهد کرد.

وی هدف از ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای در زندان را پرکردن اوقات فراغت زندانیان در طول تحمل مدت حبس و کاهش آسیب رفتارهای پرخطر در محیط زندان برشمرد و گفت: مددجویان آموزش دیده پس از آزادی، با استفاده از مهارتهای شغلی که در زندان کسب نموده اند، شانس بالایی برای اشتغال در مشاغل آبرومند خواهند داشت.

تویسرکانی با بیان اینکه مطابق آمارها، بازگشت مجدد این دسته از مددجویان به زندان بسیار کمتر از دیگر زندانیان است گفت : با توجه به اینکه زمینه اشتغال پایدار و درآمدزایی مشروع جهت کمک به اقتصاد خانواده در کنار خدمات حمایتی برای این زندانیان فراهم شده است بازگشت شرافتمندانه ای به زندگی اجتماعی خواهند داشت.

در ادامه مسئول اشتغال و حرفه آموزی اداره کل زندانها نیز با اشاره به تجربه خیلی خوب خود در بازدید از زندان زرند و مشاهده اقدامات، فضا و فرصتهای تهیه شده برای آموزش اظهار داشت:  در یکی از سخت ترین مشاغل امنیتی و اجتماعی ، ایجاد بستر لازم برای آموزشهای فنی و حرفه ای در زندان عملی جهادی بوده که شایسته قدردانی می باشد.

وی زندانیان را معلول کاستی ها و کمک کارهای بخش های مختلف حمایتی – آموزشی، تربیتی، فرهنگی و …. اجتماع توصیف کرده و گفت: اگر این افراد بدرستی تربیت و هنجار و نادم نشوند و آموزشهای لازم را برای کسب کار آینده در زندان پیدا نکنند تبعات آن دامنگیر اجتماع می گردد.

میر شکاری گفت: وقتی یک زندانی وارد ندامتگاه می شود این دغدغه را دارد که چگونه اوقات فراغت خود را در زندان سپری سازد این جاست که نقش سازنده تمهیدات اندیشیده شده توسط مسئولین زندان در راستای بکارگیری صحیح و مناسب استعدادهای زندانیان به خوبی نمایان می گردد.

سپس معاون اشتغال و حرفه آموزی اداره کل که میرشکاری را همراهی می نمود گفت:  برای این که مددجویان بتوانند از اوقات شبانه روز خود به بهترین نحو استفاده نمایند نیازمند بسترسازی مناسب و برنامه ریزی صحیح است.

وی افزود: با اشاره به زندانی شدن سرپرستان خانوار و متوجه شدن برخی آسیبها به خانواده آنان اظهار کرد: با توجه به آمارها، تعداد زیادی از زندانیان در طول سالهای گذشته توانستند از آموزشهای فنی و حرفه ای بهره مند شوند و ضمن اخذ گواهینامه های مهارت، بعد از آزادی در بازار کار مشغول شوند و یا در مدت زمان حضور خود در زندان به لحاظ مادی به خانوار خود کمک نمایند.

عبدلی تصریح کرد: از نگاه نادرست برخی از صاحبان کارگاه های تولیدی به زندانیان انتقاد کرد و گفت: متاسفانه گاهی اوقات برخی از صاحبان مشاغل نگاه نادرستی نسبت به سپردن کار به زندانیان دارند و رفع مشکل نیازمند فرهنگ سازی درست و پیگیری مجدانه همه دستگاه هاست.

تویسرکانی در خاتمه با تاکید بر اینکه اشتغال سیکل تکمیل کننده فرایند اصلاح و تربیت و بازهنجارسازی زندانیان است گفت: زندان از حمایت و همکاری اداره فنی و حرفه ای شهرستان زرند و خیرین استقبال می نماید.

 

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*