آغاز مراسمات عزاداری ایام محرم در زندان مرکزی کرمان

با آغاز ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) ، زندان مرکزی سراسر سیاه پوش و هر صبح ،ظهر ، شب مراسمات مختلفی در تمامی اندرزگاه های این  زندان برگزار می گردد و مددجویان با تشکیل هیئت ها و دسته های سینه زنی و عزاداری حرکت خود را از اندرزگاه شروع و با تجمع در سالن ورزشی پوریای ولی به عزاداری می پردازند.

به گزارش روابط عمومی زندان مرکزی کرمان:به مناسبت روز اول محرم مراسم عزاداری با حضور امیری مدیر کل زندان های استان، حجت الاسلام نیک نام رئیس اداره فرهنگی و تربیتی اداره کل ،روشان مدیر زندان مرکزی،افضلی رئیس اداره فرهنگی ،مسئولین و کارکنان زندان و جمع کثیری از مددجویان برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم گروه تعزیه خوانی مددجویان به اجرای برنامه خود پرداخت.

در بخشی دیگر از این مراسم حجت الاسلام ادهمی پور محقق حوزه علیمه قم به قیام امام حسین (ع) و وقایع تاریخی قبل از این قیام را تشریح نمود و گفت: عاشورا تنها یک روز نبود که با طلوع خورشید آغاز شود و غروب آن انجام پذیرد، بلکه نقطه عطف بزرگی در تاریخ که نقش اصلاحی و بیدار گرانه ای در فرهنگ مسلمانان ایفا کرد.

در ادامه مداح هیئت عزاداری فرات به مدیحه سرایی پرداخت.
در این مراسم امیری مدیر کل زندان های کرمان در جمع مددجویان ضمن بیان چرایی گستردگی برپایی عزای امام حسین (ع) بیان داشت:از فرصتی که در اختیار داریم و در مراسمات شرکت می کنیم نهایت استفاده را  برده و در سفینه نجات امام حسین (ع) قرار گیریم تا بازگشت سعادتمندانه به جامعه داشته باشیم.

وی در ادامه ضمن تقدیر از عملکرد اداره فرهنگی تربیتی در خصوص برگزاری این مراسمات یادآورشد که هدف از قیام امام حسین (ع) احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر بود. اینطور نباشد که ما از این فریضه مهم غافل شویم و باید آن را به نحو احسن بخصوص در بین مددجویان نهادینه کنیم.

امیری برنامه های ارائه شده را مطلوب ارزیابی نمود و این نکته مهم را اشاره  کرد  که باید مراسمات عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) به نحو احسن با همکاری تمامی واحدها در بین مددجویان برگزار گردد چرا که این مراسمات تاثیر فراوانی در روح وقلب مددجویان دارد.

روشان مدیر زندان مرکزی نیز حاشیه این مراسمات ضمن تقدیر و تشکر از واحد فرهنگی بیان داشت: در این مراسمات هر روز یکی از هیئت های مطرح شهر کرمان حضور پیدا می کنند که مداحان اهل بیت به مدیحه سرایی، سخنرانان ضمن تبیین ابعاد مختلف واقعه عاشورا و قیام حضرت سید شهداء به بیان ویژگی های آن حضرت (ع) و یاران بزرگوارش می پردازند.

 وی افزود :هیئت عزاداری فرات در روز اول محرم با همکاری مسئولین زندان به توزیع غذای نذری در بین مددجویان پرداخت.

شایان ذکر است هر صبح قرائت زیارت عاشورا در نمازخانه زندان مرکزی با حضور مدیر،مسئولین و جمع کثیری از کارکنان و سربازان وظیفه در نمازخانه زندان مرکزی برگزار می گردد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*